Presidents plane use the plane it was trump and his family that used it for everything, How much does it cost to fly Air Force One? How much did the use of flying it cost the American people last time trump was in office? Theodore Facebook’s AI’ The cost of using Air Force One isContinue reading “Air Force One”
Category Archives: Food
This is to annoying person on tiktok the thought that I was too old at 66 to return to college and get any kind of degree!
Why don’t they get when I say I’m looking for work in 50644, because that’s where I am, Why do they send me jobs in Minneapolis Minnesota I say I have never lived in and do not live in there now! I had a smart ass child tell me oh you’re too old to goContinue reading “This is to annoying person on tiktok the thought that I was too old at 66 to return to college and get any kind of degree!”
Sweep got to sweep
Go outside and bring stuff in and as cold as? Does any of anything ever change, I want that book of poetry at the Goodwill but six bucks , so six bucks, I got to do my best to travel without the neighbor it’s too costly, really pissed me off yesterday when I got chipsContinue reading “Sweep got to sweep”
Survival and American potato
Of late I’ve been surviving on peanuts, Prunes, And today potatoes, If I had my choice I would eat meat, My sister and I would have pantries filled with meat and non-perishable items like honey, My sister believe is the rapture is near for anyone who doesn’t mean no that means dying in your sleepContinue reading “Survival and American potato”
London got nothing on Iowa fog
In the eighteen hundreds the pollution was so rampant an old jolly London Town fog resulted and the expression thick as London fog was formulated. Buchanan County in Iowa there’s a road that goes from Independence to Quasqueton where I live road is called the Diagonal. The diagonal is anything but the diagonal,it twists andContinue reading “London got nothing on Iowa fog”
Ninety-three dollars a month for food
A family of four going through McDonald’s can nearly spend this much two of us going through McDonald’s spend about $25 okay not 93 but if you have two people actually eating the meals and then deferring and having something else to drink I like the Mac ice mochas they’re yummy nummy, Easy 25-26 bucksContinue reading “Ninety-three dollars a month for food”
Cheese etiquette
At our house when we eat cheese we all eat cheese, No one is a connoisseur, The kittens dive in with all teeth, Clinging to the cheese like ferocious rats, Molly my gray and white long-haired Maine Coon who was a boy, Sex in names hold no preference to me I like a name IContinue reading “Cheese etiquette”
Horrific drive home
Quasqueton diagonal, A road that drives from Independence home, Off the main road that comes out of Independence Iowa passed the library, My neighbor had a doctor’s appointment last night at 4:00 pm , So first we went to the library in Winthrop, it is open 5 days a week Monday through Friday, 1:00 p.m.Continue reading “Horrific drive home”
Teresa and Pizza Ranch
I wanted to have a really good four course me up, So of course I went to the pizza Ranch, Teresa didn’t get her social security check till the 3rd Wednesday of the month so she never has any money, So I bought her in my lunch , This the last time I will doContinue reading “Teresa and Pizza Ranch”
Calories women should eat daily
https://www.webmd.com/diet/calories-chart About 2400, Well that’s lovable, Not on $93 a month,